poniedziałek, 27 grudnia 2010

Zadania egzaminacyjne (teoria)- czyli co Cię czeka na egzaminie

Nie będę tu opisywał zadań teoretycznych, których jest 480 i większość szkół jazdy udostępnia je swoim kursantom a jeśli ktoś ich nie otrzymał lub chciałby zweryfikować ich poprawność pytań otrzymanych z OSK zawsze może wejść na stronę Ministerstwa Infrastruktury gdzie jest zamieszczona cała baza aktualnych pytań i tam z nimi się zapoznać : http://www.mi.gov.pl/2-48246998d7841.htm - wystarczy kliknąć w bazę pytań i otworzy się w formacie PDF. Tak więc mając takie możliwości, uważam iż każdy powinien zdać egzamin teoretyczny za pierwszym razem i to bez błędów a jeśli komuś się nie uda zdać teorii  to niech pamięta, że to przez własne lenistwo.
Skupię się wiec na technicznych aspektach tego egzaminu
W sali mamy do 20 stanowisk wyposażonych w monitory i specyficzną klawiaturę, której obsługa powinna być intuicyjna ale zawsze przed egzaminem są omawiane zasady jego przeprowadzania i obsługi tejże klawiatury.
Tak wiec po wejściu do sali należy zdjąć kurtki, torebki i pozostawić je na wieszaku. Należy też pamiętać aby wyłączyć telefony komórkowe. Z rzeczy, które będą Wam potrzebne to dokument tożsamości i jeśli koś zadaje na „wyższe” kategorie to będzie potrzebował prawa jazdy. W życiu codziennym posługujemy się rudnymi dokumentami, dzięki którym można określić naszą tożsamość od dowodu osobistego poprzez legitymacje różnego rodzaju  do biletów miesięcznych ale na egzaminie będą wymagane konkretne dokumenty określone w rozporządzeniu dotyczącym szkolenia i egzaminowania. A mianowicie : dowód osobisty, paszport i karta pobytu (dotyczy obcokrajowców) i tylko posiadanie jednego z tych dokumentów uprawnia do przystąpienia do egzaminu.
Po sprawdzeniu tożsamości egzaminator przydziela stanowiska w zależności od tego jak mu jest wygodniej może je  przydzielić ręcznie lub automatycznie. Gdy już zajmiemy miejsce, należy spokojnie poczekać na instrukcje i w żadnym wypadku nie bawić się klawiatura bo może to się skończyć zakończeniem egzaminu przed jego rozpoczęciem. Dlaczego? Ponieważ na klawiaturze mamy dwa czerwone przyciski „ Koniec” i „TAK” naciśniecie ich podczas testu próbnego przeniesie nas do egzaminu właściwego  ale jeśli ktoś ponownie użyje tych przycisków to zakończy egzamin i o tym należy pamiętać ponieważ te decyzje są nieodwracalne. Rozwiązując testy możemy dowolnie poruszać się pomiędzy pytaniami dzięki klawiszom  „następne i poprzednie” . Podstawą do zaliczenia jest oddanie co najmniej 16 prawidłowych odpowiedzi w czasie do 25 min (jeśli koś się przygotował to rozwiązanie testu nie powinno zając więcej niż 5 – 6 min). Ważne jest to aby w każdym pytaniu zaznaczyć wszystkie prawidłowe odpowiedzi a może ich być od 1 do 3. Gdy test został rozwiązany i sprawdziliśmy oddane odpowiedzi, wtedy możemy  wcisnąć przyciski „koniec i tak” następnie na ekranie pojawi się nam wynik „pozytywny- zielony kolor lub negatywny – czerwony kolor. Nie musimy mówić egzaminatorowi jaki mamy wynik on i tak za chwile będzie go widział na ekranie swego monitora.
Po egzaminie są trzy możliwości
1.       Wynik pozytywny -udajemy się do poczekalni i oczekujemy na egzamin praktyczny w przypadku ustalenia egzaminu teoretycznego i praktycznego w tym samym dniu.
2.       Wynik pozytywny- udajemy się do kasy w celu opłacenia i ustalenia terminu egzaminu praktycznego.
3.        Wynik negatywny – udajemy się do kasy w celu opłacenia kolejnego egzaminu z teorii
Mam nadzieję, że te informację się wam przydacą a w razie pytań służę pomocą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz